Stručně z historie oddílu

První zmínka o windsurfingu sahá do roku 1967, kdy Jim Drake v Kalifornském zálivu vyzkoušel první dva prototypy plováku poháněného větrem. Již o 10 let později si parta litomyšlských nadšenců svépomocí staví plováky a vybavení své konstrukce, které následně testují na přilehlé vodní ploše Velkého Košíře. Tyto pionýrské začátky s windsurfingem měly blízko k modelářství.

K rozvoji windsurfingu v Litomyšli významně přispěla dostupnost potřebného materiálu - skelného vlákna a tkanin pro laminování, které se vyrábí přímo v Litomyšli (dříve Vertex, s.p. dnes Saint-Gobain Adfors Litomyšl, přední výrobce a zpracovatel sklovláknitých pramenů v Evropě).

V roce 1981 byl v Litomyšli založen Oddíl windsurfingu při TJ Jiskra Litomyšl, čímž se začíná psát historie našeho oddílu. Dlouholetým předsedou oddílu byl Jan Červenka. Hned v roce 1981 začali členové oddílu budovat nezbytné zázemí. Po terénních úpravách následovalo molo, parkoviště a loděnice. V roce 1985 je postavena klubovna.

Oddíl pravidelně pořádál pohárové závody - setkání mistrů. Členové oddílu se účastnili závodů a velmi dobře se umísťovali. Z nejvýznamnějších úspěchů tohoto období jmenujme:

  • 1989 - Jiří Faltys si v tomto roce na závodech vyjezdil 1. výkonnostní třídu. Na přeborech kraje na Rozkoši obsadil 2. místo.
  • 1989 - Členové oddílu Jiří Krátký a Jiří Břenek vypluli na námořní plachetnici Polka na roční plavbu kolem Afriky
  • 1989 - Vlasta Krátký získává 2. místo ve třídě D1 oplachtěné plováky na Maratonu Rozkoš

Listopadové události roku 1989 se dotýkají také oddílu. Mnozí členové se věnují podnikání a na zábavu u vody nezbývá tolik času.

Současně s tím se také dramaticky mění windsurfingové vybavení. V 90. létech začíná éra krátkých prken, v té době označovaných jako "fun-boardy". V srpnu 1994 na Lipně probíhají první pokusy na krátkém prkně ručně vyrobeném členy oddílu.

V roce 1997 se stal novým předsedou oddílu Pavel Saqua. V roce 2000 probíhá rekonstrukce mola. Sportovní činnost je realizována pouze v menších týmech, které dle svých možností objíždí blízké (ČR) i vzdálenější pro windsurfing vhodné spoty.

Je obnovena závodní činnost. V květnu 2000 na Nových Mlýnech Pavel Saqua na krátkém prkně obsazuje 8. místo v závodě rychlostního windsurfingu, University of Speed ČR. Méně zkušení členové sbírají první závodní zkušenosti (Dan Novák, Václav Sychra). Oddílový rekord je opakovaně vylepšován až v roce 2009 Pavel dosahuje rychlosti 47,9 km/h. Dan Novák přidává slušných 40,2 km/h.

V roce 2001 jsou obnoveny závody na Velkém Košíři. Při příležitosti 20. výročí založení oddílu se jede oddílový závod ve slalomu.

V roce 2002 slaví první Jachtařské úspěchy v rámci Českého poháru s mezinárodní účastí v Chorvatsku posádka lodi FRAM. Jiří Sedláček, Jiří Faltys, Vlasta Krátký, Ondřej Krátký, Jiří Krátký a Josek Dvořák se při prvním startu umísťují na úctyhodném 13. místě. Mírně obměňovaná posádka FRAMu se každým rokem zlepšuje (2003, 5. místo na Audy Sunny Cup) až v květnu 2004 přichází její největší úspěch. Posádka ve složení Jiří Sedláček, Mirek Sedláček, Jiří Faltys, Pavel Stříteský, Josef Vomáčka a Martin Vomáčka vybojovala v Chorvatsku 2. místo v Májové regatě s mezinárodní účastí. FRAM potvrzoval přední příčky i v následujících letech.

V roce 2003 Norbert Nývlt absolvoval náročnou dálkovou plavbu přes Atlantik-z Kanárských ostrovů přes Kapverdy do Karibského souostroví.

V roce 2005 jsou zahájeny pravidelné tréninky s dětmi. V roce 2006 je zrekonstruováno a rozšířeno molo s podporou firmy SaM.

V roce 2008 na řeckém ostrově Lefkada probíhá v rámci Watersweets Ocean Festivalu otevřené mistrovství ČR ve Windsurfingu. V disciplíně slalom Pavel Saqua vybojoval výborné 17 místo.

V roce 2016 je zahájena spolupráce s Domem dětí a mládeže (od roku 2018 Středisko volného času, SVČ) a o rok později (2017) se oddíl osamostatňuje a vystupuje z mateřské TJ Jiskra Litomyšl. Současně za přispění města Litomyšl probíhá zásadní rozšíření areálu vodních sportů na Velkém Košíři.